אחת מעסקאות רכישת הטרקטורים הגדולות באירופה לא בוצעה על ידי חקלאי…

CASE Puma 260 CVXDrive

סוכנות קייס (CASE IH) בגרמניה מדווחת בהודעה לעיתונות על עסקת מכירה חריגה של טרקטורים: 90 כלים ב'מכה' אחת. עסקאות בגרמניה, שוק הטרקטורים הגדול באירופה, הכוללות רכישת 5, 10 ואף 20 טרקטורים בקנייה אחת הן לא דבר שבשגרה, אך עדיין מתרחשות מעת לעת, בעיקר כאשר חקלאים או קבלנים גדולים מחליפים את צי הכלים שלהם. רכישת 90 כלים חדשים בפעם אחת היא בהחלט חריגה, בפרט כאשר הרוכש אינו חקלאי או קבלן לעבודות חקלאיות.

הרוכשת היא חברת ההזנק easyTraktor שנוסדה ב-2021 בהמבורג שבגרמניה, מתוך תפיסה ששוק הטרקטורים להשכרה/ליסינג ילך ויגדל, ומסתבר שהם ידעו מה הם עושים. עם הוספת 90 הכלים החדשים של קייס להיצע עומד ארסנל הטרקטורים להשכרה או לעסקאות ליסינג על כ-200 טרקטורים המוצעים לחקלאים לפי חבילות השכרה (החל מ-500 שע"מ) או ליסינג תפעולי. בשני המקרים כולל השירות את כל הטיפולים ותיקון תקלות בבית הלקוח, והבטחה להחלפה עם טרקטור אחר ברגע שהתקלה דורשת עצירת עבודה של 48 שעות ומעלה. מסתבר שהביקוש לשירותי החברה רק עולה וזו הסיבה להשקעת הענק זה עתה המוערכת בהיקף של 12-15 מיליון יורו.

הטרקטורים שנרכשו הם מהסדרות Maxxum, Puma ו-Magnum בטווחי הספק שבין 150-300 כ"ס והם מצטרפים למגוון טרקטורים ברמות הספק שונות מתוצרת ג'ון דיר, JCB  ודויץ-פאהר. מחיר לדוגמא: קייס מאקסום 150 מושכר לפי 23 יורו לשעת עבודה

מאחורי easyTraktor עומדת סוכנות קייס Mager&Wedemeyer הממוקמת ב-Oyten שבצפון גרמניה. למרות הקרבה לקייס מציעה, כאמור, חברת הבת ציוד ממגוון חברות ולא רק מתוצרת קייס. העסקה החדשה מצביעה על מגמה גוברת של חקלאים המעדיפים לשכור טרקטורים לתקופות מוגבלות במקום להחזיקם בעצמם, מה שככל הנראה הגיע – בגרמניה לפחות – למצב שובר שוויון שבו עסקאות השכרה או ליסינג הפכו למשתלמות יותר.